Zabezpieczenie formy – Haitian Mars

Podczas produkcji w trybie automatycznym i półautomatycznym, zabezpieczenie formy pełni istotną rolę. W celu ochrony przed ewentualnymi uszkodzeniami niezbędne jest wykorzystanie do tego opcji dostępnych na maszynie.

Profil zamykania wraz z programem zabezpieczenia formy sprawia, że gdy ruchoma połówka napotka opór w określonym obszarze (zwanym obszarem zabezpieczenia formy) nie przejdzie w tzw. wysokie ciśnienie. Niskie ciśnienie zabezpieczy Twoje narzędzie przed ewentualnym uszkodzeniem.

Przeszkody wymagające zatrzymania ruchu formy

Powody dla których powinieneś programować zabezpieczenie narzędzia mogą być następujące:

 1. Wypraska, która nie wypadła podczas wyformowania lub nie została odebrana przez robota (w przypadku odbioru przez robota dodatkowym zabezpieczeniem może być uzyskiwanie podciśnienia na ssawkach i jego kontrola).
 2. Wlewek, który pozostał w obszarze formy.
 3. Suwak formujący, który nie został wycofany lub opadł.
 4. Wypychacz, który został uszkodzony/zerwany i nie cofnął się do pozycji „zero”.
 5. Wykruszony element formy pozostający w obszarze zamknięcia.
 6. Inne w zależności od konstrukcji formy.

Zabezpieczenie formy – Haitian Mars

Pierwszy wpis dotyczący zabezpieczenia narzędzia opiszę na podstawie maszyny Haitian, model Mars.

 1. W początkowej fazie zamykania ustaw niskie ciśnienie i prędkość (przepływ) aby zapewnić płynny start.
 2. Ustaw wysokie prędkości zamykania w celu zapewnienia krótkiego czasu cyklu tej fazy. Niskie prędkości wpływają na dłuższy czas ruchu i negatywnie wpływają na czas cyklu. Więcej o fazach cyklu przeczytasz w artykule: czas cyklu
 3. W celu wyhamowania formy przed osiągnięciem zakresu ochrony ustaw niskie wartości.
 4. Ustaw minimalne niezbędne do ruchu ciśnienie i prędkość zabezpieczającą przed ewentualnym uszkodzeniem. W programowaniu drogi uwzględnij suwaki, wysokość słupów prowadzących suwaki, wielkość wypraski, wlewek itp.
 5. Końcowa faza to wejście na wysokie ciśnienie w celu przełamania układu kolanowego i uzyskania niezbędnej siły zwarcia.

  zabezpieczenie formy
  Rysunek 1: Ustawienie profilu zamykania i obszaru zabezpieczenia formy.
 6. Następnie przejdź na stronę funkcji formy, gdzie powinieneś wpisać czas, w którym realizowana jest będzie ochrona formy. Wartość powinna być większa o około 0,2 sek od wartości rzeczywistej wymaganej do ochrony narzędzia.
 7. W tym polu możesz zobaczyć wartość rzeczywistą czasu, podczas którego maszyna pokonuje zadaną drogę ochrony formy. Do tej wartości dodajemy około 0,2 sek i wpisujemy ją w polu nr 6.
  zabezpieczenie formy
  Rysunek 2: programowanie czasu zabezpieczenia formy.

  Podsumowanie

  Zabezpieczenie formy jest bardzo ważnym parametrem, który niestety bardzo często jest pomijany. Osiągnięcie siły zamykania i znajdująca się w środku wypraska lub inny element mogą powodować uszkodzeniem formy, przestój produkcji.

  Mam nadzieję, że od teraz będzie Ci łatwiej je programować co w efekcie przyczyni się do poprawy efektywności Twojej produkcji.

Jest to mój pierwszy wpis dotyczący tematu zabezpieczenia formy. W kolejnych opiszę zasady jego ustawiania dla maszyn innych producentów.

3 komentarze do “Zabezpieczenie formy – Haitian Mars

 1. Pingback: Zabezpieczenie formy Wittmann Battenfeld EcoPower - ascons.pl

 2. Pingback: Zabezpieczenie formy dla maszyn BOY

 3. Pingback: Redukcja siły zwarcia i oscyloskop na wtryskarce Haitian Mars - Ascons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.